4 czy 6 miesiąc? Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?



Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN (European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) i EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) rozszerzanie powinno rozpocząć się nie wcześniej niż przed ukończeniem 17 tygodnia i nie później niż po ukończeniu 26 tygodnia życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że wraz z rozpoczęciem 5 miesiąca MUSISZ rozszerzać dietę. Na tym etapie istnieje statystycznie mniejsze ryzyko powikłań związanych z podawaniem pokarmów stałych, dlatego MOŻESZ rozszerzać dietę już w tym wieku. Tak szeroki przedział czasowy daje także możliwość wyłącznego karmienia mlekiem do końca 6 miesiąca. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca odsunięcie momentu rozszerzania diety u dzieci karmionych piersią do drugiego półrocza. Wyjątek stanowią zalecane witaminy, mikroelementy i leki. Rozszerzanie diety to również podawania wody. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny być dopajane wodą już po ukończeniu 4 miesięcy.

To tyle w temacie zaleceń. Są jednak dzieci, które ukończywszy 6 miesiąc życia nie chcą zaakceptować nowego sposobu żywienia. Dlatego też moment, w którym należy wprowadzać pokarmy stałe to moment indywidualnej gotowości dziecka. Gotowość ta nie zawsze idzie w parze z wiekiem metrykalnym.

Kiedy dziecko jest gotowe na podawanie pokarmów stałych?

  • kiedy samodzielnie siedzi bądź trzymane przez rodzica nie przechyla się na boki, głowę trzyma stabilnie
  • potrafi chwycić przedmiot i skierować go do buzi
  • nie wypycha jedzenia językiem
  • wykazuje zainteresowanie pokarmami spożywanymi przez rodziców, wyraża chęć spróbowania tego, co jedzą rodzice
Kluczem do poprawnego rozszerzania diety niemowlaka powinny być zarówno zalecenia jak obserwacja dziecka. Pamiętaj, że głównym celem wprowadzania pokarmów stałych jest zapoznanie dziecka z innym niż dotychczasowy sposobem żywienia. Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym stanowi nadrzędną część schematu żywienia Twojego dziecka aż do ukończenia 1 roku życia. 



Źródła:

Complementary Feeding: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition

GUIDING PRINCIPLES FOR COMPLEMENTARY FEEDING OF THE BREASTFED CHILD

http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz