Dla kogo mleko bez laktozy?



Temat nie jest stricte "mamowy", ponieważ nie dotyczy tylko dzieci. Mleko bez laktozy zostało stworzone z myślą o osobach cierpiących na nietolerancję laktozy, często myloną z alergią na białka mleka krowiego. Są to jednak dwa schorzenia o zupełnie innej etiologii, jednak często są ze sobą utożsamiane.

Alergia na białka mleka krowiego (słowo "białka" zostało użyte tu nie bez powodu - mleko zawiera ich około 20- 30 i wszystkie mogą uczulać) to nieprawidłowa, nadmierna reakcja immunologiczna na antygen, w tym przypadku białko mleka, najczęściej ß-laktoglobulinę. Może wywołać objawy ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego, układu sercowo- naczyniowego, objawy skórne.

Za alergie odpowiedzialne są białka. Laktoza jest cukrem. Nie może więc wywołać alergii. Przyczyną nietolerancji laktozy jest niedobór lub brak enzymu odpowiadającego za jej trawienie - laktazy. Produkty bez laktozy to produkty, w których laktoza została rozłożona do glukozy i galaktozy. Stąd słodki posmak mleka bez laktozy. Mylne jest więc myślenie, że produkty te nie zawierają cukru.

Wyróżniamy cztery typy nietolerancji laktozy. Najczęściej występująca to pierwotna nietolerancja laktozy, która cechuje się zmniejszeniem aktywności laktazy wraz z wiekiem. Nie jest prawdą jakoby większość ludzi na całym świecie wykazała zmniejszoną tolerancję na laktozę. Zależy to od regionu. Osoby pochodzenia azjatyckiego lub afrykańskiego rzeczywiście wykazują niską tolerancję, natomiast europejczycy, szczególnie osoby z północy Europy, wykazują wysoką tolerancję laktozy.


http://oxfordpresents.com/bozzone/lactose-intolerance/


Wtórna nietolerancja laktozy spowodowana jest uszkodzeniem błony śluzowej jelita w przebiegu celiakii, choroby Leśniowskiego Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i ustępuje wraz z odbudową błony śluzowej jelita w wyniku wdrożenia leczenia przyczynowego. Wyróżniamy także wrodzoną i rozwojową nietolerancję laktozy. Wrodzona nietolerancja laktozy występuje rzadko, wymaga szybkiej diagnostyki i wdrożenia mieszanki bezlaktozowej. Rozwojowa nietolerancja rozwija się u wcześniaków i ustępuje wraz z rozwojem śluzówki jelita.

Niestrawiona laktoza staje się pożywką dla bakterii jelitowych. Produkty fermentacji bakteryjnej laktozy - głównie gazy - podnoszą ciśnienie osmotyczne w jelicie cienkim czego skutkiem jest biegunka. Na ogół osoby z hipolaktazją nie odczuwają dolegliwości po spożyciu na raz 11-12 g laktozy. Taką ilość zawiera około 200 ml mleka. Jest to jednak kwestia indywidualna i ciężko stwierdzić jaka ilość laktozy nie wywoła objawów u danej osoby.

Jeśli cierpisz na alergię na białka mleka krowiego, mleko bez laktozy nie jest dla ciebie, ponieważ i tak zawiera alergeny. Jeśli natomiast po spożyciu mleka odczuwasz wzdęcia, uczucie przelewania, masz biegunkę - produkty bez laktozy mogą być panaceum na dotychczasowe dolegliwości.

Drogie mamy. Nietolerancja laktozy jest niestety bezwzględnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią, ponieważ mleko kobiece naturalnie zawiera laktozę, natomiast u dzieci mających alergię na białka mleka krowiego zaleca się rezygnację z mleka i jego przetworów i kontynuowanie karmienia. Karmienie piersią w przypadku alergii jest potwierdzonym naukowo czynnikiem prewencyjnym w rozwoju innych alergii u dziecka.




Źródła:

Fidler, E., Lisowska, A., & Walkowiak, J. (2009). Nietolerancja laktozy – klasyfikacja i diagnostyka. Pediatria Polska, 84(6), 562–566.

http://alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_1/aai_volume-20_issue-1_article-1216.pdf

https://alergiczne.info/wp-content/uploads/2015/10/Zatwarnicki_2014.pdf

https://mir.krakow.pl/resources/articles/8281/Wartosc%20odzywcza_mleko_i_przetwory_mleczne.pdf

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz