Mleko po 12 miesiącu życia dziecka




Większość danych podaje schemat żywienia dzieci do pierwszego roku życia. Główne założenie jest takie, że mleko (niezależnie od tego czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym) jest podstawą diety niemowlaka do pierwszego roku życia. I tu pojawia się pytanie. Co dalej?

Nie ma danych na temat górnego limitu okresu karmienia piersią. Jest to indywidualna sprawa zarówno matki jak i dziecka. Jeśli chodzi o dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, wytyczne PTGHiŻD mówią , że "posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko, tak aby pod koniec 1. r.ż. niemowlę otrzymywało jedynie dwa lub maksimum trzy posiłki mleczne". Mowa tu o mleku modyfikowanym, nie o innych źródłach mleka typu jogurty, sery.

Wiele młodych mam kończąc karmienie piersią po roku, decyduje się na mleko modyfikowane. Nie ma takiej potrzeby! Jeżeli dziecko ma poprawnie rozszerzaną dietę, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i nie cierpi na alergię na białka mleka krowiego, z powodzeniem może przyjmować mleko krowie (o ile tego potrzebuje, bo dziecko w tym wieku nie musi przyjmować mleka sensu stricte). Zalecenia mówią o 3 porcjach produktów mlecznych, z czego jedną porcję powinno stanowić mleko, dwie porcje - przetwory mleczne. 1 porcja to:

- 1 szklanka mleka krowiego 2- 3,2 % tłuszczu,
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki,
- 2 łyżeczki twarogu,
- 1 plaster żółtego sera.

Niektóre kraje pozwalają na wprowadzanie mleka krowiego już w 9 miesiącu (Kanada, Szwecja, Dania). Główną przyczyną opóźniania wprowadzania mleka krowiego do 12 miesiąca życia jest niskie stężenie żelaza, co może prowadzić do niedokrwistości. Dieta dziecka po pierwszym roku życia jest tak zbilansowana (przynajmniej powinna być) aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom żelaza, dlatego jego niskie stężenie w mleku krowim, nie stanowi już problemu. Podawanie mleka niemodyfikowanego przed pierwszym rokiem życia może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem. Stanowisko Komitetu Żywienia ESPGHAN nie zaleca przekraczania ilości 500 ml mleka krowiego dziennie po 12 miesiącu życia.

Jeśli dziecko potrafi pić z kubeczka, nie ma potrzeby podawania mu mleka w butelce ze smoczkiem.

Zarówno mleko kobiece jak i mleko modyfikowane jest dostosowane składem tak, aby w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka zapewnić mu 100 % zapotrzebowania. Posiłki stałe wprowadza się do diety ze względu na rosnące potrzeby dziecka między innymi na: energię, białko, żelazo, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, ale w głównej mierze również ze względu na konieczność nauki spożywania posiłków stałych tak, aby w przyszłości w zupełności zastąpiły mleko dostarczających dziecku wszystkich niezbędnych składników diety.

Według stanowiska EFSA preparaty mleka typu "junior" (rekomendowanie dla dzieci >1 r.ż.)  "nie są niezbędne do prawidłowego żywienia w tej grupie wiekowej i nie mają przewagi nad innymi produktami zawartymi w normalnej diecie spełniającej podstawowe wymagania żywieniowe małych dzieci".

Należy mieć na uwadze to, że mleko modyfikowane może być wytwarzane z soi, z mleka koziego, ale większość mieszanek to odpowiednio zmodyfikowane mleko krowie. Wiele osób o tym zapomina, powołując się na argument, że mleko krowie jest "niezdrowe". Jeśli chodzi o mity na temat mleka krowiego, odsyłam TU.






Źródła:

https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf

http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf

EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific opinion on nutrient requirements and dietary intakes of infants and young children in the European Union. EFSA Journal 2013;11:3408

http://www.espghan.org/fileadmin/user_upload/guidelines_pdf/con_28.pdf


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz